LGD9 tworzy Lokalną Grupę Rybacką
W dniu 14 lipca br. odbyło się w Starostwie Powiatowym w Węgorzewie pierwsze inauguracyjne spotkanie podmiotów zainteresowanych utworzeniem Lokalnej Grupy Rybackiej, w tym przedstawicieli samorządów, sektora rybackiego, gospodarczego oraz organizacji pozarządowych.
Związek Stowarzyszeń LGD9 jest inicjatorem utworzenia Lokalnej Grupy Rybackiej (LGR) na terenie Wielkich Jezior Mazurskich oraz opracowaniem Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) tego obszaru.
W celu pozyskania środków na to przedsięwzięcie Zarząd Związku LGD9 złożył wniosek pn. „Lokalna Grupa Rybacka szansą na aktywizację społeczności obszarów wiejskich zależnych od rybactwa” do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie. Wniosek został zakwalifikowany do dofinansowania w ramach Działania 6.3 PO Kapitał Ludzki, w efekcie czego 13 lipca br. Pani Barbara Dawcewicz – Prezes Związku LGD9 oraz Skarbnik Pani Małgorzata Cwalina podpisały umowę na jego realizację.
Projekt będzie realizowany w okresie od lipca 2009r. do 31 grudnia 2009 r. Koordynatorem projektu jest Pani Aneta Janikowska, która we współpracy z dr Zbigniewem Brodzińskim będzie pracowała również nad opracowaniem w/w LSR. Stroną merytoryczną projektu zajmuje się Pan Andrzej Kolasa, Wiceprezes Rady Związku Stowarzyszeń LGD9.
Utworzenie LGR i opracowanie strategii lokalnego rozwoju umożliwi lokalnej społeczności aplikowanie o środki z Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”, w skrócie nazywany PO RYBY. Program ten stworzony został, aby realizować cele polskiej polityki rybackiej, którymi są:
- racjonalna gospodarka żywymi zasobami wód i poprawa efektywności sektora rybackiego,
- podniesienie konkurencyjności polskiego rybołówstwa morskiego, rybactwa śródlądowego i przetwórstwa ryb,
- poprawa jakości życia na obszarach zależnych od rybactwa.
Dla gmin obszaru Wielkich Jezior Mazurskich najbardziej atrakcyjna jest : Oś Priorytetowa 4: Zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa, z alokacją środków ponad 300 mln euro.
Oś priorytetowa 4 PO RYBY ma przyczynić się do aktywizacji społeczności obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju, poprzez włączenie ich do planowania i wdrażania lokalnych inicjatyw. Drugim, równie istotnym celem tej osi jest rozwój przedsiębiorczości oraz podejmowanie wspólnych lokalnych przedsięwzięć przez przedstawicieli sektora społecznego, gospodarczego i publicznego, przy współpracy z ośrodkami naukowymi i badawczymi. Dzięki współpracy przy opracowaniu i wdrażaniu lokalnej strategii rozwoju obszarów rybackich oraz realizacji wspólnych przedsięwzięć członkowie LGR uzyskają doświadczenie, które powinno zaprocentować w przyszłości kolejnymi inicjatywami.
Z uwagi na wstępne deklaracje i zainteresowanie przewiduje się realizowanie projektu na obszarze następujących gmin: Węgorzewo, Pozezdrze, Budry, Giżycko, Kruklanki, Wydminy, Miłki, Ryn, Srokowo, Świętajno i Stare Juchy. Przystąpieniem do LGR oraz opracowaniem i realizacją LSR są zainteresowani między innymi Gospodarstwo Rybackie PZW w Suwałkach, Zarząd Okręgowy PZW w Olsztynie oraz Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie.
Zwracamy się z apelem do wszystkich organizacji pozarządowych, przedsiębiorców, rolników, których działalność jest związana z szeroko rozumianą gospodarką rybacką ( przetwórnie, sklepy, wędzarnie itp.) o zgłaszanie się do udziału w projekcie.
Informacje na powyższy temat można uzyskać w biurze Związku Stowarzyszeń LGD 9 w Węgorzewie, ul. Portowa 2/3, tel. 087 427-06-17, w godzinach od 8.00 do 15.00. Organizatorzy liczą na Państwa liczny odzew i zainteresowanie projektem, który w naszej ocenie może wydatnie poprawić wizerunek gmin obszaru Wielkich Jezior Mazurskich oraz wpłynąć pozytywnie na warunki życia lokalnych społeczności.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z konferencji.