Projekt utworzenia lokalnych lądowisk oraz przejścia granicznego Perły – Kryłowo
Spotkanie w Dworku Romanowskim
W dniach 26 – 27 marca 2008 roku w malowniczo położonym Dworku Romanowskim w Sułowie koło Bisztynka odbyło się spotkanie członków LGD9 z przedstawicielami władz samorządowych w celu opracowania programu wsparcia utworzenia lądowisk oraz przejścia granicznego Perły – Kryłowo. W konferencji uczestniczył Wojewoda Warmińsko – Mazurski Pan Marian Podziewski, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Sejmiku Województwa Warmińsko – Mazurskiego. Stronę rosyjską reprezentował Minister Rozwoju Terytorialnego i Współpracy z Organami Samorządu Terytorialnego w Rządzie Obwodu Kaliningradzkiego Pan Michaił Pluchin, Pan Wiktor Romanowski oraz Merowie Prawdińska, Ozierska i Bagratianowska.. Spotkanie było zorganizowane w ramach Schematu II Pilotażowego Programu Leader + (działania II.5.1).
Pierwsza część konferencji dotyczyła regionalnych połączeń lotniczych w kontekście szans na rozwój terenów przygranicznych. Po oficjalnym otwarciu spotkania, mieliśmy przyjemność obejrzenia i wysłuchania prezentacji pt. ”Infrastruktura lotnictwa szansą rozwoju gospodarczego i społecznego Mazur” przygotowanej przez Pana Stanisława Tołwińskiego – Prezesa Lotniska Wilamowo k/Kętrzyna. Pan Tołwiński wskazał szanse rozwoju regionu, które w dużej mierze zależą od jego dostępności i dobrej komunikacji. Podkreślił, że aby turystyka funkcjonowała na wysokim poziomie, należy stworzyć perspektywę szybkiego przemieszczania się do Europy. Prezes Lotniska Wilamowo zaprezentował aktualnie istniejące na terenie Warmii i Mazur lotniska oraz możliwości ich wykorzystania. Stwierdził ponadto, iż województwo warmińsko – mazurskie rozwinęłoby się bardziej, gdyby zaczęło inwestować w drogi lotniskowe, ponieważ one przyspieszą i otworzą drogę na cały świat. Konkluzją prezentacji było stwierdzenie, że komunikacja lotnicza jest szansą na aktywizację gospodarczą i turystyczną regionu. Po ciekawym wystąpieniu Pana Tołwińskiego nadszedł czas na dyskusję. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że aktualnie samorządy nie mają funduszy na modernizację lotnisk, i że do realizacji pomysłu potrzebny jest inwestor prywatny, który w realizacji przedsięwzięcia będzie widział możliwość zysku. Aby osiągnąć konkretny cel, istnieje konieczność współdziałania ze sobą różnych środowisk, ale również kolejnych włodarzy. Radą na dzień dzisiejszy jest zabezpieczenie terenów, które nadają się na ewentualne pasy startowe, gdyż z rozwojem regionu przyjdzie czas, że plany budowania lądowisk przestaną być marzeniem, staną się faktem, a nawet potrzebą.
Po krótkiej przerwie na kawę rozpoczęła się dyskusja na temat „Perspektyw i uwarunkowań związanych z uruchomieniem nowych przejść granicznych z Federacją Rosyjską w kontekście wejścia Polski do Schengen”. Dyskusję rozpoczął Pan Wojewoda Warmińsko – Mazurski, który podkreślił, że mały ruch przygraniczny może przyczynić się do rozwoju regionu. Pan Podziewski wspomniał o możliwości ubiegania się o środki z Programu Szwajcarskiego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Szybkie działanie jest szansą dla województwa warmińsko – mazurskiego. Wojewoda zwrócił się do obecnych na spotkaniu Starostów z prośbą o szybkie przysłanie pisma, które powinno zawierać informację o potrzebach i wizjach budowy przyszłych przejść granicznych. Oprócz celu i rodzaju przejścia powinni uwzględnić warunek konieczności posiadania ze sobą partnera rosyjskiego. Konieczny jest również list intencyjny od sąsiadów z Obwodu Kaliningradzkiego oraz dokumentacja techniczna Z kolei do gości z Rosji Pan Wojewoda zwrócił się o wspieranie projektu małych przejść granicznych, gdyż jest on szansą dla obu stron. Minister Michaił Pluchin zapewnił uczestników spotkania, że Rząd Federacji Rosyjskiej przygotowuje się do budowy nowych przejść granicznych oraz uruchomienia małego ruchu przygranicznego. Z wypowiedzi Pana Ministra wynikało, że samorządowcy powiatu węgorzewskiego będą musieli przedstawić bardzo konkretne argumenty przemawiające za koniecznością uruchomienia przejścia granicznego Perły – Kryłowo.
Plan otwierania przejść granicznych jest wart dyskusji, gdyż w przyszłości małe przejścia mogą wyprzeć duże – nie wymagają tak wysokich nakładów finansowych oraz całodobowej obsługi, a ponadto mogą spowodować przemieszczanie się ludności na tereny przygraniczne. Jednakże ważne jest, aby z granic zniknęły standardy wzajemnej niechęci celników i transportowców. Wysoki poziom powinien dotyczyć wszystkich sfer, również mentalnych. Rozmowy dotyczące możliwości otworzenia nowych przejść granicznych i ich wpływie na rozwój województwa trwała do godzin wieczornych. Po podsumowaniu spotkania i zebraniu wniosków, wszyscy goście udali się na uroczystą kolację, podczas której – przepełnieni optymizmem – dyskutowali o aspektach omówionych zagadnień. Donald Tusk powiedział „We wszystkich gminach boiska”, natomiast Starosta Węgorzewski skonkludował „We wszystkich gminach lotniska!”. J
Zapraszamy do Galerii zdjęć -> Spotkanie w Dworku Romanowskim