Warsztaty wyjazdowe dla sołtysów

thumbs_dscn4197W dniach 05-06 kwietnia 2013 roku odbyły się bezpłatne warsztaty wyjazdowe do Chlewisk Mazowieckich (powiat siedlecki) dla sołtysów i członków Rad Sołeckich (30 osób). Warsztaty zorganizowane zostały w ramach projektu współpracy „Aktywny Sołtys” (akronim AS) realizowanego przez Związek Stowarzyszeń LGD9 w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Kapitał – Praca – Rozwój” oraz LGD „Równina Wołomińska” (województwo mazowieckie).

Pierwszego dnia wyjazdu, po zakwaterowaniu się uczestników w Domu Pracy Twórczej „Reymontówka”, przeprowadzone zostały warsztaty pn. „Dobre praktyki ekonomii społecznej”, „Tworzenie lokalnych produktów turystycznych” oraz „Partnerstwo na rzecz rozwoju lokalnego”. Wykłady prowadziła pani Barbara Dawcewicz – Prezes Związku Stowarzyszeń LGD9.

Drugiego dnia pobytu, uczestnikom przedstawione zostały następujące temat pn. „Tematyczne wioski turystyczne na obszarze Europejskiego Parku Edukacji jako instrument aktywizacji gospodarczej lokalnych społeczności wiejskich”, „Walory turystyczne obszaru LGD Równiny Wołomińskiej – marka lokalna regionu”,  „Oznakowanie produktu nazwami chronionymi”, „Przepisy regulujące sprzedaż produktów” oraz „Ryzyko w działalności gospodarczej”. Wykłady prowadziła pani Barbara Dawcewicz – Prezes Związku Stowarzyszeń LGD9. Z uwagi na to, że jest to projekt współpracy, gościnnie w warsztatach uczestniczyli również pan Jarosław Supera, który omówił temat wiosek turystycznych  tworzonych  na obszarze Stowarzyszenia SKPR w ramach Europejskiego Parku Edukacji oraz Pani Beata Trojanek ze Stowarzyszenia „Równina Wołomińska”. Udział w warsztatach wzięła również Pani Józefa Rychlik Wicestarosta Siedlecki oraz Dyrektor Domu Pracy Twórczej „Reymontówka” pan Marek Błaszczyk.

Warsztaty przebiegały w bardzo miłej atmosferze na zasadzie bliskiego kontaktu z uczestnikami, którzy nie tylko słuchali, ale również aktywnie włączali się zarówno do dyskusji, jak i ćwiczeń. Podczas warsztatów uczestnicy dzielili się swoimi problemami,  w zakresie budowania aktywnego, demokratycznego społeczeństwa i podejmowanych inicjatywach na rzecz rozwoju przedsiębiorczości na wsi.

Celem działań podejmowanych w ramach projektu „AS” jest zwiększenie wiedzy oraz wymiana doświadczeń na temat uruchamiania działalności gospodarczej i rejestracji regionalnych produktów kulinarnych pozwalających na zróżnicowanie usług turystycznych na obszarach wiejskich, a także podniesienie wiedzy nt. tworzenia i realizacji projektów współfinansowanych z UE.

Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wdrażanie projektów współpracy” oś 4 – Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

Zapraszamy do galerii zdjęć.