Wizyta studyjna na obszarze LGD9

Zarząd Związku Stowarzyszeń LGD9 zorganizował wizytę studyjną dla  uczestników seminarium  „Projekty współpracy – wymiar międzyregionalny i międzynarodowy”, które odbyło się w Mikołajkach 12-15 października 2009 r.

 

14 października 2009r., w „piękne zimowe popołudnie urozmaicone padającym śniegiem
i wiatrem”, na plac przed Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie zajechały 4  autobusy zapełnione gośćmi z całej Polski, w sumie ok. 160 osób.  Reprezentanci kilkunastu urzędów marszałkowskich, ARiMR, Ministerstwa Rolnictwa oraz prezesi LGD, wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Największa grupa w budynku szachulcowym z pasją lepiła z gliny przeróżne formy i wzory dzbanków, misek i kubeczków, a co odważniejsi zasiedli na kole garncarskim i pod okiem instruktorów formowali przepiękne dzbanuszki i wazy. Wiele osobistej satysfakcji sprawiły również warsztaty robienia kwiatów, ozdób ze słomy oraz tkanie dywanów. Najwięcej zamieszania było podczas ubijania masła w masielnicach, a potem zajadanie się wiejskim, ciemnym chlebem upieczonym przez piekarnię  SPOŁEM. Oprócz warsztatów przygotowano również degustację regionalnych potraw min. wędliny, sery , pieczywo, chleb ze smalcem, sękacz, rogaliki oraz napoje serwowane na gorąco. W chacie pachnącej wiejskim chlebem i świeżym masłem, goście słuchali pięknych wileńskich pieśni śpiewanych przez zespół Zaciszuki, przy akompaniamencie Pana Władeczka. Muzeum Kultury Ludowej zaprezentowało również swoje ekspozycje, zbiory  i wystawy twórczości ludowej.

Fantastyczna atmosfera stworzona przez pracowników i  chaty w skansenie oraz gości sprawiła, że wizyta studyjna, pomimo złej pogody, przebiegła miło, serdecznie i bardzo ciepło.

Kolejnym etapem wizyty studyjnej była prezentacja Centrum Konferencyjno – Wypoczynkowego „Ognisty Ptak” w Ogonkach. Celem tej prezentacji było pokazanie inicjatywy gospodarczej na wsi, ośrodka rozwoju kultury (koncerty muzyczne i wokalne) , promocji aktywnego i zdrowego wypoczynku (SPA, basen, regaty) oraz nowoczesnego centrum konferencyjnego. Przykład współpracy społeczno-gospodarczej i publicznej.

Celem wizyty studyjnej była przede wszystkim  wymiana doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy LGD z Polski oraz  Europy w zakresie  przedsięwzięć związanych z rozwojem obszarów wiejskich, a także promocja obszaru Związku Stowarzyszeń LGD9. Według organizatorów i opinii gości wyrażonej słowami uznania dla działalności Związku Stowarzyszeń LGD9, oklaskami i obietnicą ponownej wizyty, cel został osiągnięty J

Zarząd Związku Stowarzyszeń LGD9 serdecznie dziękuje Dyrekcji oraz pracownikom Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie za zaangażowanie w organizację wizyty studyjnej, profesjonalnie przygotowane warsztatów i poczęstunku, a zespołowi Zaciszuki za zapewnienie  gościom miłych, niezapomnianych  wrażeń artystycznych.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia galerii zdjęć !